Wyspy Bahia - przewodnik, informacje i porady dla turystów, opisy regionów i miast, historia i geografia, zwiedzanie, atrakcje i zabytki.
Od 1999 roku skorzystało z naszych usług 90 000 osób
callcenter
Świat Tysiąca Marzeń : Grupa TravelOne.pl > Honduras.net.pl  >  Mapa i przewodnik: Wyspy Bahia, Honduras

Na wakacje: Wyspy Bahia, Honduras


Przewodnik turystyczny: Honduras > Honduras Wschodni > Wyspy Bahia
Zdjęcia Honduras
Archipelag wchodzący w skład Hondurasu, położony na Morzu Karaibskim. Wysp Bahia to: Wyspa Roatán, Wyspa Guanaka, Wyspa Utila, Wyspy Cayos Cochinos, Wyspy Swan (Santanilla). Stolicą tej prowincji Hondurasu jest miasto Roatán, główne miasto wyspy o tej samej nazwie. Znakiem rozpoznawczym Wysp Bahia są piękne plaże, malownicze zachody słońca, egzotyczna przyroda i oczywiście rafy koralowe.

Klimat i pogoda w Hondurasie

pogoda: San Pedro Sula

21°C
Zamglenie
opady:brak
zachmurzenie:55%
ciśnienie:1015 hPa
wiatr:263° 3 km/h
 • Wycieczki: Wyspy Bahia, Honduras


 • Przewodnik turystyczny: Honduras > Honduras Wschodni > Wyspy Bahia
 • Atrakcje


  • Park Narodowy Barbareta Marine – park narodowy znajduje się na wyspie Barbareta położonej niedaleko Roatán. To prawdziwa perła tego regionu: pokryta lasem i praktycznie niezamieszkała. Park Narodowy utworzono, by chronić morskie bogactwo tej części świata.
  • Wyspy Swan – odkryte przez Kolumba w 1502 r. są niezwykłym skarbem natury. Te nieskolonizowane wysepki dziś są idealnym miejscem na wypoczynek z dala od świata.
  • Wyspy Cayos Cochinos – to archipelag 13 skalnych wysp, które często, podobnie jak inne wysepki, są scenerią popularnego reality-show pt. Rozbitkowie. Urocze, niewielkie wysepki są świetnym miejscem do wypoczynku.
  • Ogród botaniczny Carambola – niezwykle piękne, naturalne miejsce pełne tropikalnej przyrody. Można zobaczyć tu drzewa tropikalne, owocowe, słynne w Hondurasie drzewo czekoladowe.
 • Ośrodki


  • Roatán – stolica wyspy o tej samej nazwie oraz stolica jednego z 18 departamentów Hondurasu. Miasto, jak i wyspa żyją z turystyki. Bajeczne plaże, zachody słońca i niezwykłe wody przyciągają wielu, zwłaszcza bogatych Amerykanów.
  • West End – niewielka wioska na wyspie Roatán, w której zobaczyć można jedne z najpiękniejszych zachodów słońca na świecie. Znajdują się tu najpiękniejsze domy, plaże i palmy, to miejsce, gdzie żyją najbogatsi.
  • Coxen Hole – typowy wyspiarski kurort pełen sklepów, barów i wszystkiego, co potrzebne turystom.
  • Guanaja – największe miasto na wyspie o tej samej nazwie. Wyspa porośnięta jest lasami iglastymi. Plaże są opuszczone, ludzie osiedlili się głębi wyspy.
  • Utila – wspaniała, klimatyczna karaibska wyspa z ciekawymi uliczkami i sklepami oraz restauracjami serwującymi pyszne jedzenie. To zaginiony karaibski raj.
 • Geografia i przyroda


 • Archipelag wysp na Morzu Karaibskim to wyjątkowo malownicze miejsce zamieszkałe przez ludy pochodzenia majańskiego. Wyróżnić można trzy większe wyspy: Roatán, Útila, Guanaja. Stolicą tego departamentu jest miasto Roatán. Wyspy słyną oczywiście ze swej niezwykłej rafy koralowej. W wodach zobaczyć można także rekiny wielorybie, żółwie morskie, ośmiornice i wiele egzotycznych ryb.
 • Historia


 • Archipelag wysp został odkryty w 1502 r. przez Krzysztofa Kolumba podczas jego czwartej podróży i skolonizowany przez Hiszpanów. Jednak ataki korsarzy i piratów brytyjskich, którzy pływali po tych wodach w XVII i XVIII w. spowodowały, że wyspy trafiły pod panowanie Brytyjczyków. Władza brytyjska trwa od 1643 do 1790 r., a wyspy administracyjnie należały do Jamajki. Traktat Lennon Wyke-Cruz odmienił sytuację i nakazał oddanie ich Hiszpanom. W tym okresie wyspy były zamieszkiwane przez bukanierów – żeglarzy walczących z Hiszpanią z rozkazu Anglii, Francji czy Holandii. Bazą spotkań bukanierów była słynna Tortuga. Pozostawili oni swe ślady m.in. na Wyspie Roatán znajduje się miasto French Harbour. Ze względu na swą skomplikowaną historię, dziś na wyspach mówi się wieloma różnymi językami, a zamieszkują je potomkowie piratów. W 1872 r. Islas de Bahía stały się jednym z departamentów Hondurasu. W 1998 r. nad wyspami grasował huragan Mitch, który spowodował wiele szkód także w innych częściach kraju.
 • Sport i rekreacja


  • To idealne miejsce dla miłośników plażowania i sportów wodnych.
  • Popularnością cieszą się kajaki.
  • Bahías to jedno z najtańszych miejsc, gdzie można uzyskać certyfikat nurkowania. Właśnie te wody przyciągają rzesze turystów. Można tu nurkować z rekinami, żółwiami, ośmiornicami.
  • To także dobre miejsce do uprawiania surfingu.
  • Wycieczki po plaży to idealny sposób na zakończenie dnia.
 • Informacje praktyczne


 • Waluty – lempira. 1 lempira = 100 centavos.
  Język – hiszpański.
  Wiza –pobyt bezwizowy obowiązuje Polaków przy pobycie turystycznym, krótszym niż 90 dni oraz przy przejeździe tranzytowym. Paszport powinien być ważny jeszcze przez co najmniej trzy miesiące od planowanej daty powrotu. Przy wjeździe trzeba okazać bilet powrotny lub bilet, który potwierdzi dalszą podróż.
  Turysta musi wykazać się środkami finansowymi na każdy dzień pobytu – minimalna kwota to 25 USD.
  Przy wjeździe pobierana jest oplata lotniskowa – 30 USD.
  Nie ma obowiązkowych ubezpieczeń.
  Polskie prawo jazdy nie jest respektowane – na granicy należy poprosić o stosowny dokument – zaświadczenie uprawniające do prowadzenia samochodu. Uwaga! Takie zaświadczenie wydawane jest na podstawie międzynarodowego prawa jazdy. Samochód można wynająć jedynie posiadając kartę kredytową.
  Elektryczność 110 V.
  Różnica czasu to minus 6 godzin.

San Pedro Sula - prognoza pogody, Honduras

-21600000
Aktualne warunki

Wtorek
7 kwietnia
Zamglenie
21°C
Zamglenie
opady:brak
zachmurzenie:55%
wilgotność:96%
widoczność:2 km
ciśnienie:1015 hPa
wiatr:263° 3 km/h
Wtorek
7 kwietnia
Częściowe zachmurzenie
min: 21°C    max: 34°C
Częściowe zachmurzenie
opady:brak
wiatr:157°  6 km/h
wsch. słońca:05:43
zach. słońca:18:06
Środa
8 kwietnia
Częściowe zachmurzenie
min: 20°C    max: 35°C
Częściowe zachmurzenie
opady:brak
wiatr:154°  6 km/h
wsch. słońca:05:42
zach. słońca:18:06
Czwartek
9 kwietnia
Częściowe zachmurzenie
min: 21°C    max: 37°C
Częściowe zachmurzenie
opady:brak
wiatr:159°  6 km/h
wsch. słońca:05:41
zach. słońca:18:06
Piątek
10 kwietnia
Częściowe zachmurzenie
min: 22°C    max: 39°C
Częściowe zachmurzenie
opady:brak
wiatr:154°  6 km/h
wsch. słońca:05:40
zach. słońca:18:06
Sobota
11 kwietnia
Częściowe zachmurzenie
min: 21°C    max: 36°C
Częściowe zachmurzenie
opady:brak
wiatr:160°  6 km/h
wsch. słońca:05:40
zach. słońca:18:06

San Pedro Sula - klimat w Hondurasie

Honduras - kiedy na wakacje?
 • Wysoki sezon w Hondurasie trwa od grudnia do kwietnia oraz od lipca do sierpnia. Niski sezon przypada na okresy maj-czerwiec i październik-listopad.
 • Okresy od lutego do kwietnia i od czerwca do września to najlepszy czas na wyprawy na nurkowanie, snorkeling i plażowanie.
 • Przez cały rok jest słonecznie. Temperatura wody w Morzu Karaibskim przez cały rok utrzymuje się powyżej 25 °C.
Terytorium Hondurasu znajduje się pod wpływem dwóch stref klimatycznych – równikowej gorącej i wilgotnej na północy, podrównikowej wilgotnej na południu. Klimat w kraju jest mocno zróżnicowany, a ma na to wpływ także ukształtowanie powierzchni. Centrum kraju cechują wysokie temperatury i znaczne opady, średnie góry mają nieco łagodniejszy klimat i niższe temperatury, a w wysokich górach jest chłodno z dużą ilością opadów. Przez cały rok na obszarze Hondurasu utrzymują się stosunkowo wysokie temperatury. Na północy kraju średnia temperatura powietrza to 26-28 °C, natomiast w dolinach śródgórskich od 19 °C do 23 °C. Nasłonecznienie w Hondurasie utrzymuje się na podobnym poziomie przez cały rok. Ilość słonecznych godzin w ciągu dnia przez cały czas to ok. 6-7 h. Północ i wschód kraju to rejony o największej ilości opadów. Ich roczna suma waha się tu od 1 800 do 2 500 mm. Na wybrzeżu Morza Karaibskiego opady są większe i wynoszą 2 000-5 000 mm. Najmniej pada w centralnej części kraju – do 1 000 mm rocznie. Najmniejsza liczba dni deszczowych w skali miesiąca przypada na okres od stycznia do maja. Pora sucha trwa od listopada do kwietnia (na ten czas przypada także sezon turystyczny w Hondurasie). Od maja do listopada można mówić o porze deszczowej, kiedy co najmniej 10 dni w miesiącu jest deszczowych. Przez cały rok istnieje zagrożenie malarią (zwłaszcza na obszarach poniżej 1 000 m n.p.m. oraz oddalonych od aglomeracji miejskich). Przy dłuższych pobytach warto zaszczepić się na wściekliznę. Podobnie jak w krajach sąsiednich, także w Hondurasie, komary potrafią być bardzo uciążliwe (ich aktywność wzrasta po zmroku).
Aby zobaczyć wykres proszę zainstalować/uruchomić wtyczkę Adobe Flash.
20,20,21,22,23,24,23,23,23,23,22,21,26,27,28,30,31,30,30,30,30,28,27,26,23.0,23.5,24.5,26.0,27.0,27.0,26.5,26.5,26.5,25.5,24.5,23.5
Dni z opadami w ciągu miesiąca
StyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
141197915181715161315

Honduras wycieczki: oferty wczasów Honduras Wschodni

Zdjęcia - Honduras

Honduras zdjęcie 1Honduras zdjęcie 2Honduras zdjęcie 3
Honduras zdjęcie 4Honduras zdjęcie 5Honduras zdjęcie 6
Honduras zdjęcie 7Honduras zdjęcie 8Honduras zdjęcie 9
Honduras zdjęcie 10
Honduras - więcej zdjęć

Hotele Wyspy Bahia

Brak ofert

Podróże z Grupą TravelOne.pl: wczasy i wycieczki

Egzotyczne podróże w promocyjnych cenach
Egzotyczne podróże w promocyjnych cenach
Coraz bardziej popularnym kierunkiem na wakacje są bardzo egzotyczne kraje, przyciągające wspaniałymi krajobrazami, charakterystyczną roślinnością oraz orientalną kulturą. Turyści najczęściej decydują się na spędzenie wakacji w niepowtarzalnej Tajlandii, która słynie z orientalnych zabytków i wspaniałych świątyń czy w znanej z niezwykłej przyrody Kenii. Znajdziemy tam wiele wspaniałych rezerwatów i parków narodowych. Godne polecenia są także Emiraty Arabskie, Malediwy czy Karaiby. Zaplanuj wymarzoną, egzotyczną podróż z serwisem turystycznym TravelOne.pl
 
Cesarskie Miasta czy Magiczne Południe - wybierz wycieczkę objazdową po Maroko >>
Zachwycające plaże i klify Algarve - rezerwuj na Portugalia.com.pl >>
Odkryj skarby kultury chińskiej - sprawdź wycieczki objazdowe do Chin >>
logo_TravelOnelogo_VillaOnelogo_SkiOnelogo_SkyOnelogo_HotelOnelogo_CarsOne