Region Tegucigalpa - przewodnik, informacje i porady dla turystów, opisy regionów i miast, historia i geografia, zwiedzanie, atrakcje i zabytki.
Od 1999 roku skorzystało z naszych usług 90 000 osób
callcenter
Świat Tysiąca Marzeń : Grupa TravelOne.pl > Honduras.net.pl  >  Mapa i przewodnik: Region Tegucigalpa, Honduras

Na wakacje: Region Tegucigalpa, Honduras


Przewodnik turystyczny: Honduras > Honduras Zachodni > Region Tegucigalpa
Zdjęcia Honduras
Jest jednym z regionów Hondurasu Zachodniego. W jego skład wchodzą takie miasta jak m.in.: Coamyagua, Siguatepeque oraz stolica kraju – Tegucigalpa. Na terenie tego regionu znajdują się również Parki Narodowe - Cerro Azul Meámbar i La Tigra. Tegucigalpa pełni rolę stolicy państwa od 1880 roku, a wcześniej pełniła tę rolę wspólnie z położonym niedaleko miastem Comayagua.

Klimat i pogoda w Hondurasie

pogoda: Tegucigalpa

32°C
Częściowe zachmurzenie
opady:brak
zachmurzenie:25%
ciśnienie:1016 hPa
wiatr:50° 15 km/h
 • Wycieczki: Region Tegucigalpa, Honduras


 • Przewodnik turystyczny: Honduras > Honduras Zachodni > Region Tegucigalpa
 • Atrakcje


  • Park Narodowy Cerro Azul de Meámbar – ważny teren dla systemu hydrograficznego kraju. Park ma powierzchnię 304 km2 a swą nazwę zawdzięcza górze w kolorze ciemno niebieskim, która kontrastuje z otaczającą przyrodą.
  • Valle de Ángeles – niedaleko stolicy kraju jest miejscem, w którym znajdują się trzy kopalnie. Miasteczko słynie także z lokalnego rękodzieła, znakomitej kuchni oraz kolonialnej architektury. To świetne miejsce dla miłośników ekoturystyki.
  • Park Narodowy La Tigra – najstarszy chroniony obszar w Hondurasie. Idealne miejsce dla miłośników przygód i natury. W tym przepięknym mglistym lesie można zobaczyć z bliska dziką przyrodę np. słynnego quetzala czy dostojną pumę.
 • Ośrodki


  • Tegucigalpa - stolica kraju, ważny ośrodek kulturalny, handlowy, administracyjny. W architekturze miasta widać przeszłość kolonialną i górniczą. Tegucigalpa posiada też swe nowoczesne oblicze: ekskluzywne sklepy i restauracje.
  • Comayagua – dawna stolica i urocze, kolonialne miasto, które dziś jest jednym z najważniejszych ośrodków turystycznych w kraju.
  • Siguatepeque – miasto położone na 1200 m n.p.m. wśród lasów iglastych. Panuje tu przyjemny, jak na tropiki klimat, roztaczają piękne krajobrazy. Miasteczko jest często bazą noclegową w drodze po kraju.
 • Geografia i przyroda


 • Region Tegucigalpy to lasy mgliste, zielone, w których panuje tropikalny klimat wilgotny. To ważne miejsce na hydrograficznej mapie Hondurasu. Występują tu także lasy iglaste, w których panuje przyjemny klimat. Region Tegucigalpy to dom dla dzikich zwierząt: pumy, mniejszych dzikich kotów, jeleni czy quetzala. A także dla wielu egzotycznych ptaków, gadów, płazów czy insektów. W tym regionie znajduje się też największy w centralnym Hondurasie płaski teren.
 • Historia


 • Zanim przybyli konkwistadorzy ziemie te zamieszkiwało wiele kultur. Warto wspomnieć o Lencas. Był to lud, który założył wiele miast, żył z rolnictwa, handlu. Kultura to rozwinęła imponującą hierarchię społeczną. Gdy przybyli tu Hiszpanie założyli swe ośrodki. Miasto Tegucigalpa zostało założone pod koniec XVI w. w miejscu, gdzie odkryto złoża srebra. Ziemie te przetrwały kolonizację, wyzwoliły się, trafiły pod rządy Meksyku; były też wielokrotnie nawiedzane i niszczone klęskami żywiołowymi.
 • Sport i rekreacja


  • To świetne miejsce na wyprawy po lasach, obserwację dzikiej przyrody i fotografię.
  • Górzysty teren oferuje wiele malowniczych, lecz także trudnych szlaków.
  • Miłośnicy koni będą mogli wybrać się przejażdżkę po okolicy.
  • Polecane są loty paralotnią, wyprawy 4x4.
  • Zadowoleni będą także wędkarze.
  • Warto spróbować raftingu czy canyoningu.
 • Informacje praktyczne


  • Waluty – lempira. 1 lempira = 100 centavos.
  • Język – hiszpański.
  • Wiza –pobyt bezwizowy obowiązuje Polaków przy pobycie turystycznym, krótszym niż 90 dni oraz przy przejeździe tranzytowym. Paszport powinien być ważny jeszcze przez co najmniej trzy miesiące od planowanej daty powrotu. Przy wjeździe trzeba okazać bilet powrotny lub bilet, który potwierdzi dalszą podróż.
  • Turysta musi wykazać się środkami finansowymi na każdy dzień pobytu – minimalna kwota to 25 USD.
  • Przy wjeździe pobierana jest oplata lotniskowa – 30 USD.
  • Nie ma obowiązkowych ubezpieczeń.
  • Polskie prawo jazdy nie jest respektowane – na granicy należy poprosić o stosowny dokument – zaświadczenie uprawniające do prowadzenia samochodu. Uwaga! Takie zaświadczenie wydawane jest na podstawie międzynarodowego prawa jazdy. Samochód można wynająć jedynie posiadając kartę kredytową.
  • Elektryczność 110 V.
  • Różnica czasu to minus 6 godzin.

Tegucigalpa - prognoza pogody, Honduras

-21600000
Aktualne warunki

Wtorek
7 kwietnia
Częściowe zachmurzenie
32°C
Częściowe zachmurzenie
opady:brak
zachmurzenie:25%
wilgotność:28%
widoczność:10 km
ciśnienie:1016 hPa
wiatr:50° 15 km/h
Wtorek
7 kwietnia
Częściowe zachmurzenie
min: 19°C    max: 33°C
Częściowe zachmurzenie
opady:brak
wiatr:87°  9 km/h
wsch. słońca:05:40
zach. słońca:18:02
Środa
8 kwietnia
Częściowe zachmurzenie
min: 18°C    max: 32°C
Częściowe zachmurzenie
opady:brak
wiatr:84°  10 km/h
wsch. słońca:05:39
zach. słońca:18:02
Czwartek
9 kwietnia
Częściowe zachmurzenie
min: 18°C    max: 32°C
Częściowe zachmurzenie
opady:brak
wiatr:86°  10 km/h
wsch. słońca:05:39
zach. słońca:18:02
Piątek
10 kwietnia
Częściowe zachmurzenie
min: 20°C    max: 33°C
Częściowe zachmurzenie
opady:brak
wiatr:63°  8 km/h
wsch. słońca:05:38
zach. słońca:18:02
Sobota
11 kwietnia
Częściowe zachmurzenie
min: 19°C    max: 34°C
Częściowe zachmurzenie
opady:brak
wiatr:200°  5 km/h
wsch. słońca:05:38
zach. słońca:18:02

Tegucigalpa - klimat w Hondurasie

Honduras - kiedy na wakacje?
 • Wysoki sezon w Hondurasie trwa od grudnia do kwietnia oraz od lipca do sierpnia. Niski sezon przypada na okresy maj-czerwiec i październik-listopad.
 • Okresy od lutego do kwietnia i od czerwca do września to najlepszy czas na wyprawy na nurkowanie, snorkeling i plażowanie.
 • Przez cały rok jest słonecznie. Temperatura wody w Morzu Karaibskim przez cały rok utrzymuje się powyżej 25 °C.
Terytorium Hondurasu znajduje się pod wpływem dwóch stref klimatycznych – równikowej gorącej i wilgotnej na północy, podrównikowej wilgotnej na południu. Klimat w kraju jest mocno zróżnicowany, a ma na to wpływ także ukształtowanie powierzchni. Centrum kraju cechują wysokie temperatury i znaczne opady, średnie góry mają nieco łagodniejszy klimat i niższe temperatury, a w wysokich górach jest chłodno z dużą ilością opadów. Przez cały rok na obszarze Hondurasu utrzymują się stosunkowo wysokie temperatury. Na północy kraju średnia temperatura powietrza to 26-28 °C, natomiast w dolinach śródgórskich od 19 °C do 23 °C. Nasłonecznienie w Hondurasie utrzymuje się na podobnym poziomie przez cały rok. Ilość słonecznych godzin w ciągu dnia przez cały czas to ok. 6-7 h. Północ i wschód kraju to rejony o największej ilości opadów. Ich roczna suma waha się tu od 1 800 do 2 500 mm. Na wybrzeżu Morza Karaibskiego opady są większe i wynoszą 2 000-5 000 mm. Najmniej pada w centralnej części kraju – do 1 000 mm rocznie. Najmniejsza liczba dni deszczowych w skali miesiąca przypada na okres od stycznia do maja. Pora sucha trwa od listopada do kwietnia (na ten czas przypada także sezon turystyczny w Hondurasie). Od maja do listopada można mówić o porze deszczowej, kiedy co najmniej 10 dni w miesiącu jest deszczowych. Przez cały rok istnieje zagrożenie malarią (zwłaszcza na obszarach poniżej 1 000 m n.p.m. oraz oddalonych od aglomeracji miejskich). Przy dłuższych pobytach warto zaszczepić się na wściekliznę. Podobnie jak w krajach sąsiednich, także w Hondurasie, komary potrafią być bardzo uciążliwe (ich aktywność wzrasta po zmroku).
Aby zobaczyć wykres proszę zainstalować/uruchomić wtyczkę Adobe Flash.
15,15,16,18,18,18,18,18,18,17,16,16,25,26,28,29,29,27,27,27,27,26,25,24,20.0,20.5,22.0,23.5,23.5,22.5,22.5,22.5,22.5,21.5,20.5,20.0
Aby zobaczyć wykres proszę zainstalować/uruchomić wtyczkę Adobe Flash.
7,5,7,31,142,149,76,83,169,125,35,12,70,65,59,58,67,73,73,73,79,82,79,76
Dni z opadami w ciągu miesiąca
StyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
53217111112141584

Honduras wycieczki: oferty wczasów Honduras Zachodni

Zdjęcia - Honduras

Honduras zdjęcie 1Honduras zdjęcie 2Honduras zdjęcie 3
Honduras zdjęcie 4Honduras zdjęcie 5Honduras zdjęcie 6
Honduras zdjęcie 7Honduras zdjęcie 8Honduras zdjęcie 9
Honduras zdjęcie 10
Honduras - więcej zdjęć

Hotele Region Tegucigalpa

Brak ofert

Podróże z Grupą TravelOne.pl: wczasy i wycieczki

Egzotyczne podróże w promocyjnych cenach
Egzotyczne podróże w promocyjnych cenach
Coraz bardziej popularnym kierunkiem na wakacje są bardzo egzotyczne kraje, przyciągające wspaniałymi krajobrazami, charakterystyczną roślinnością oraz orientalną kulturą. Turyści najczęściej decydują się na spędzenie wakacji w niepowtarzalnej Tajlandii, która słynie z orientalnych zabytków i wspaniałych świątyń czy w znanej z niezwykłej przyrody Kenii. Znajdziemy tam wiele wspaniałych rezerwatów i parków narodowych. Godne polecenia są także Emiraty Arabskie, Malediwy czy Karaiby. Zaplanuj wymarzoną, egzotyczną podróż z serwisem turystycznym TravelOne.pl
 
Cesarskie Miasta czy Magiczne Południe - wybierz wycieczkę objazdową po Maroko >>
Zachwycające plaże i klify Algarve - rezerwuj na Portugalia.com.pl >>
Odkryj skarby kultury chińskiej - sprawdź wycieczki objazdowe do Chin >>
logo_TravelOnelogo_VillaOnelogo_SkiOnelogo_SkyOnelogo_HotelOnelogo_CarsOne