Region Centralny - przewodnik, informacje i porady dla turystów, opisy regionów i miast, historia i geografia, zwiedzanie, atrakcje i zabytki.
Od 1999 roku skorzystało z naszych usług 90 000 osób
callcenter
Świat Tysiąca Marzeń : Grupa TravelOne.pl > Honduras.net.pl  >  Mapa i przewodnik: Region Centralny, Honduras

Na wakacje: Region Centralny, Honduras


Przewodnik turystyczny: Honduras > Honduras Wschodni > Region Centralny
Zdjęcia Honduras
Jest jedną z części Hondurasu Wschodniego. Największymi miastami tego regionu są m.in.: Juticalpa i Catacamas. Na jego terenie leżą dwa duże Parki Narodowe: Park Narodowy Sierra de Agalta oraz Park Narodowy La Murilla.

Klimat i pogoda w Hondurasie

pogoda: San Pedro Sula

21°C
Zamglenie
opady:brak
zachmurzenie:55%
ciśnienie:1015 hPa
wiatr:263° 3 km/h
 • Wycieczki: Region Centralny, Honduras


 • Przewodnik turystyczny: Honduras > Honduras Wschodni > Region Centralny
 • Atrakcje


  • Park Narodowy Sierra de Agalta – park o powierzchni 655 km2 jest głównie tropikalnym lasem deszczowym, który zamieszkuje wiele gatunków ptaków i dzikich zwierząt.
  • Park Narodowy La Muralla –wspaniały teren obejmuje dwa pasma górskie: La Muralla i Las Parras. Miejsce to zamieszkują wiewiórki, wyjce, tukany, jaguary, oceloty, paki, jaguardini.
  • Cuevas de Taluga – znajduje się w dolinie Olancho, w Sierra de Agalta. W jaskiniach odkryto cmentarzysko – jedną z niewielu jaskiń pogrzebowych z epoki przedhiszpańskiej w Hondurasie. Miejsce to zwane jest także Jaskinią błyszczących czaszek – światło odbijające się w zbiornikach z kalcytem sprawia, że szczątki połyskują. Cuevas de Taluga jest bardzo ważnym miejscem archeologicznym.
 • Ośrodki


  • Juticalpa – założone w 1530 r. dziś jest stolicą departamentu Olancho. Miasto dziś zachwyca swymi uliczkami i kolonialnymi zabytkami.
  • Catacamas – położone wśród zielonych wzniesień miasto dawniej było ważnym ośrodkiem Indian. Catacamas zostało szybko skolonizowane i rozbudowane. Dziś można tu podziwiać kontrasty historii.
 • Geografia i przyroda


 • Region Centralny parki narodowe i okolice miasta Catacamas charakteryzują się niezwykle piękną przyrodą. Oprócz wyjców, tukanów, dzikich kotów, pak, quetzali zobaczyć można tropikalną florę. Tereny te porasta majestatyczna orchidea. Wschodnią część regionu porastają tropikalne lasy deszczowe. Jednak lasy są zagrożone – rolnicy stale poszerzają swe pola, co grozi deforestacją, wyginięciem gatunków oraz zmianami klimatycznymi.
 • Historia


 • W XVI w. Hiszpanie docierają do ważnego centrum Indian, Catacamas. Ze względu na znaczenie miasta decydują się je skolonizować i rozbudować. Kolejne lata przynoszą walki o ziemię z Nikaraguą. W czasie kolonizacji na ziemie te dotarli także misjonarze jezuiccy.
  Tereny te długo były uznawane za najbogatsze w Hondurasie. Było tak dzięki rolnictwu i hodowli zwierząt.
 • Sport i rekreacja


  • Rzeki przyciągają miłośników raftingu, canyoningu i kajaków.
  • To także dobre miejsce do uprawiania surfingu.
  • Wycieczki po plaży to idealny sposób na zakończenie dnia.
  • Wewnątrz kraju warto wybrać się na przejażdżkę konno lub 4x4.
 • Informacje praktyczne


 • Waluty – lempira. 1 lempira = 100 centavos.
  Język – hiszpański.
  Wiza –pobyt bezwizowy obowiązuje Polaków przy pobycie turystycznym, krótszym niż 90 dni oraz przy przejeździe tranzytowym. Paszport powinien być ważny jeszcze przez co najmniej trzy miesiące od planowanej daty powrotu. Przy wjeździe trzeba okazać bilet powrotny lub bilet, który potwierdzi dalszą podróż.
  Turysta musi wykazać się środkami finansowymi na każdy dzień pobytu – minimalna kwota to 25 USD.
  Przy wjeździe pobierana jest oplata lotniskowa – 30 USD.
  Nie ma obowiązkowych ubezpieczeń.
  Polskie prawo jazdy nie jest respektowane – na granicy należy poprosić o stosowny dokument – zaświadczenie uprawniające do prowadzenia samochodu. Uwaga! Takie zaświadczenie wydawane jest na podstawie międzynarodowego prawa jazdy. Samochód można wynająć jedynie posiadając kartę kredytową.
  Elektryczność 110 V.
  Różnica czasu to minus 6 godzin.


San Pedro Sula - prognoza pogody, Honduras

-21600000
Aktualne warunki

Wtorek
7 kwietnia
Zamglenie
21°C
Zamglenie
opady:brak
zachmurzenie:55%
wilgotność:96%
widoczność:2 km
ciśnienie:1015 hPa
wiatr:263° 3 km/h
Wtorek
7 kwietnia
Częściowe zachmurzenie
min: 21°C    max: 34°C
Częściowe zachmurzenie
opady:brak
wiatr:157°  6 km/h
wsch. słońca:05:43
zach. słońca:18:06
Środa
8 kwietnia
Częściowe zachmurzenie
min: 20°C    max: 35°C
Częściowe zachmurzenie
opady:brak
wiatr:154°  6 km/h
wsch. słońca:05:42
zach. słońca:18:06
Czwartek
9 kwietnia
Częściowe zachmurzenie
min: 21°C    max: 37°C
Częściowe zachmurzenie
opady:brak
wiatr:159°  6 km/h
wsch. słońca:05:41
zach. słońca:18:06
Piątek
10 kwietnia
Częściowe zachmurzenie
min: 22°C    max: 39°C
Częściowe zachmurzenie
opady:brak
wiatr:154°  6 km/h
wsch. słońca:05:40
zach. słońca:18:06
Sobota
11 kwietnia
Częściowe zachmurzenie
min: 21°C    max: 36°C
Częściowe zachmurzenie
opady:brak
wiatr:160°  6 km/h
wsch. słońca:05:40
zach. słońca:18:06

San Pedro Sula - klimat w Hondurasie

Honduras - kiedy na wakacje?
 • Wysoki sezon w Hondurasie trwa od grudnia do kwietnia oraz od lipca do sierpnia. Niski sezon przypada na okresy maj-czerwiec i październik-listopad.
 • Okresy od lutego do kwietnia i od czerwca do września to najlepszy czas na wyprawy na nurkowanie, snorkeling i plażowanie.
 • Przez cały rok jest słonecznie. Temperatura wody w Morzu Karaibskim przez cały rok utrzymuje się powyżej 25 °C.
Terytorium Hondurasu znajduje się pod wpływem dwóch stref klimatycznych – równikowej gorącej i wilgotnej na północy, podrównikowej wilgotnej na południu. Klimat w kraju jest mocno zróżnicowany, a ma na to wpływ także ukształtowanie powierzchni. Centrum kraju cechują wysokie temperatury i znaczne opady, średnie góry mają nieco łagodniejszy klimat i niższe temperatury, a w wysokich górach jest chłodno z dużą ilością opadów. Przez cały rok na obszarze Hondurasu utrzymują się stosunkowo wysokie temperatury. Na północy kraju średnia temperatura powietrza to 26-28 °C, natomiast w dolinach śródgórskich od 19 °C do 23 °C. Nasłonecznienie w Hondurasie utrzymuje się na podobnym poziomie przez cały rok. Ilość słonecznych godzin w ciągu dnia przez cały czas to ok. 6-7 h. Północ i wschód kraju to rejony o największej ilości opadów. Ich roczna suma waha się tu od 1 800 do 2 500 mm. Na wybrzeżu Morza Karaibskiego opady są większe i wynoszą 2 000-5 000 mm. Najmniej pada w centralnej części kraju – do 1 000 mm rocznie. Najmniejsza liczba dni deszczowych w skali miesiąca przypada na okres od stycznia do maja. Pora sucha trwa od listopada do kwietnia (na ten czas przypada także sezon turystyczny w Hondurasie). Od maja do listopada można mówić o porze deszczowej, kiedy co najmniej 10 dni w miesiącu jest deszczowych. Przez cały rok istnieje zagrożenie malarią (zwłaszcza na obszarach poniżej 1 000 m n.p.m. oraz oddalonych od aglomeracji miejskich). Przy dłuższych pobytach warto zaszczepić się na wściekliznę. Podobnie jak w krajach sąsiednich, także w Hondurasie, komary potrafią być bardzo uciążliwe (ich aktywność wzrasta po zmroku).
Aby zobaczyć wykres proszę zainstalować/uruchomić wtyczkę Adobe Flash.
20,20,21,22,23,24,23,23,23,23,22,21,26,27,28,30,31,30,30,30,30,28,27,26,23.0,23.5,24.5,26.0,27.0,27.0,26.5,26.5,26.5,25.5,24.5,23.5
Dni z opadami w ciągu miesiąca
StyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
141197915181715161315

Honduras wycieczki: oferty wczasów Honduras Wschodni

Zdjęcia - Honduras

Honduras zdjęcie 1Honduras zdjęcie 2Honduras zdjęcie 3
Honduras zdjęcie 4Honduras zdjęcie 5Honduras zdjęcie 6
Honduras zdjęcie 7Honduras zdjęcie 8Honduras zdjęcie 9
Honduras zdjęcie 10
Honduras - więcej zdjęć

Hotele Region Centralny

Brak ofert

Podróże z Grupą TravelOne.pl: wczasy i wycieczki

Egzotyczne podróże w promocyjnych cenach
Egzotyczne podróże w promocyjnych cenach
Coraz bardziej popularnym kierunkiem na wakacje są bardzo egzotyczne kraje, przyciągające wspaniałymi krajobrazami, charakterystyczną roślinnością oraz orientalną kulturą. Turyści najczęściej decydują się na spędzenie wakacji w niepowtarzalnej Tajlandii, która słynie z orientalnych zabytków i wspaniałych świątyń czy w znanej z niezwykłej przyrody Kenii. Znajdziemy tam wiele wspaniałych rezerwatów i parków narodowych. Godne polecenia są także Emiraty Arabskie, Malediwy czy Karaiby. Zaplanuj wymarzoną, egzotyczną podróż z serwisem turystycznym TravelOne.pl
 
Cesarskie Miasta czy Magiczne Południe - wybierz wycieczkę objazdową po Maroko >>
Zachwycające plaże i klify Algarve - rezerwuj na Portugalia.com.pl >>
Odkryj skarby kultury chińskiej - sprawdź wycieczki objazdowe do Chin >>
logo_TravelOnelogo_VillaOnelogo_SkiOnelogo_SkyOnelogo_HotelOnelogo_CarsOne