Honduras - przewodnik, informacje i porady dla turystów, opisy regionów i miast, historia i geografia, zwiedzanie, atrakcje i zabytki.
Od 1999 roku skorzystało z naszych usług 90 000 osób
callcenter
Świat Tysiąca Marzeń : Grupa TravelOne.pl > Honduras.net.pl  >  Mapa i przewodnik: Honduras

Na wakacje: Honduras


Przewodnik turystyczny: Honduras
Zdjęcia Honduras
Państwo położone w Ameryce Środkowej, pomiędzy wodami Morza Karaibskiego a Oceanem Spokojnym. Do Hondurasu należą także położone nieopodal linii brzegowej wyspy, z których największym archipelagiem są Wyspy Bahia. Od 1972 roku do Hondurasu należą również Wyspy Swan. Honduras można określić jako państwo wyżynno-górzyste, a jego klimat jako równikowy wilgotny, lecz o suchych zimach.

Klimat i pogoda w Hondurasie

pogoda: Tegucigalpa

32°C
Częściowe zachmurzenie
opady:brak
zachmurzenie:25%
ciśnienie:1016 hPa
wiatr:50° 15 km/h
 • Wycieczki: Honduras


 • Przewodnik turystyczny: Honduras
 • Regiony


  • Honduras Wschodni – to przepiękne krajobrazy, bajeczne wybrzeża i lazurowe wody.
  • Honduras Zachodni – obejmuje region stolicy kraju, region Copán oraz wybrzeże Pacyfiku. W zachodniej części Hondurasu występuje wiele parków narodowych, rezerwatów przyrody i stanowisk archeologicznych, w których podziwiać można dawne miasta Majów.
 • Ośrodki i atrakcje


  • Najważniejsze miasta: Tegucigalpa, San Lorenzo, Santa Bárbara.
  • Najciekawsze atrakcje turystyczne: Wyspa Roatán, Park Narodowy Pico Bonito, Park Narodowy Sierra del Agalta, Copán, Choluteca.
  • Najpopularniejsze regiony turystyczne: Wybrzeże Karaibskie, Wyspy Bahía.
 • Geografia i przyroda


 • Honduras położony jest w Ameryce Centralnej. Kraj od południa oblewają wody Pacyfiku, a od północy Morza Karaibskiego. Honduras graniczy z Nikaraguą, Salwadorem i Gwatemalą. Oprócz przepięknych wybrzeży w kraju dominują tereny wyżynno-górzyste. Najwyższy szczyt Cerro Las Minas mierzy 2890 m n.p.m. i znajduje się w paśmie górskim pochodzenia wulkanicznego. Nizin i równin jest tu niewiele. Linia brzegowa jest dość rozwinięta – przylądki, zatoki, półwyspy i wyspy, zatoki np. najsłynniejsza Zatoka Moskitów. Na północy kraju panuje klimat równikowy, a na południu podrównikowy wilgotny. Ciepłe, wilgotne masy powietrza ukształtowały roślinność tego kraju. Na północy rosną gęste lasy równikowe pełne pnączy i storczyków. Wśród typowo tropikalnej roślinności warto wymienić bananowce, drzewa mahoniowe, hebany i cedry. Ważna dla Hondurasu jest także kawa. W kraju występują wiecznie zielone lasy namorzynowe, lasy mieszane czy tereny sawannowe. Żyjące tu zwierzęta są również tropikalne: jaguary, pumy, mrówkojady, liczne pająki, oceloty, węże, kolibry. Średnie roczne temperatury wynoszą od 25˚ do 28˚C, a w ciągu roku występują dwie pory: deszczowa i sucha. W Hondurasie bardzo dobrze rozbudowana jest sieć rzeczna. Wody zasilane są przez częste opady. Najdłuższą rzeką jest Patuca – mierzy 523 km i uchodzi do Morza Karaibskiego. Niewiele jest tu jednak jezior, najpopularniejszym zbiornikiem jest śródgórskie jezioro Yojoa.
 • Historia


 • Zanim w XVI w. przybyli tu Hiszpanie, Honduras zamieszkiwały dwie słynne kultury prekolumbijskie: Majowie i Aztekowie. Pozostawiły po sobie liczne zabytki, miasta, świątynie, ołtarze, stele, przedmioty codziennego użytku, dzięki którym można było poznać bogatą historię tego kraju. Ludy te żyły głównie z rolnictwa, wspólnych upraw nadzorowanych przez wojsko i wyższe kasty. Zarówno Majowie, jak i Aztekowie byli kulturami wysoko rozwiniętymi. Mieli wielkie osiągnięcia w różnych dziedzinach: rolnictwo i system nawadniania, astronomia, matematyka, rzeźba, architektura i konstrukcja miast. Południe kraju zamieszkiwały ludy nomadów. Kultura Majów kwitła aż do XV w. n.e. i z niewiadomych przyczyn zniknęła. Majowie opuścili Copán i inne miasta jeszcze przed przybyciem Europejczyków.
  Hiszpanie dotarli na ziemie dzisiejszego Hondurasu w 1524 r. Gil Gonzáles Dávila założył miasto San Gil de Buena Vista i walczył z Indianami, którzy próbowali odzyskać swe terytorium. Hernán Cortés słysząc o niekończących się bogactwach Hondurasu wysłał tam dwie wyprawy. Cortés założył miasto Natividad de Nuestra Señora, a zanim wyjechał do Meksyku przekazał władzę i mianował gubernatorem Hernana de Seevedra. Proces kolonizacji powoduje tworzenie się nowych miast, kopalni (okolice Gracias), sprowadzenie niewolników z Afryki i liczne walki. Odkrycie złoży srebra i górnictwo sprawiły, że państwo się wzbogaciło. Problem stanowiły ataki piratów z Europy, którzy między XVI a XIX w. stale atakowali północ kraju. W XVIII w. Burbonowie przejmują od Habsburgów tron Hiszpanii i wprowadzają wiele, dotyczących różnych dziedzin, reform. M.in. umocnili system ochrony wybrzeża, obniżyli podatki na kamienie szlachetne oraz ceny rtęci. Sprawiło to odrodzenie górnictwa. Początek XIX w. przynosi nastroje niepodległościowe i ruchy wyzwoleńcze. Honduras odzyskuje niepodległość niedługo po Meksyku, w 1821 r. Jednak rok później wchodzi w skład Zjednoczonych Prowincji Ameryki Środkowej (Gwatemala, Honduras, Salwador, Nikaragua, Kostaryka). Jednak po wielu licznych walkach, wojnach domowych układ został rozwiązany w 1836 r. Kilka lat później Honduras podpisał traktat z Nikaraguą i Salwadorem, który ponownie połączył te państwa. Utworzono też konstytucję, jednak rewolucyjne ruchy doprowadziły z powrotem do niezależności. Honduras słynął z rolnictwa, głównie upraw owoców. Utworzono United Fruit Company, które miały na celu wyznaczyć i zarządzać wielkimi plantacjami bananów. Druga połowa XX w. przynosi walki, zamachy jak na przykład słynna wojna futbolowa, ale także szybki wzrost ekonomiczny.
 • Sport i rekreacja


  • Honduras to idealne miejsce dla miłośników górskich wypraw, sportów zimowych.
  • Liczne rzeki są prawdziwym rajem dla wędkarzy.
  • Duża popularnością cieszy się rafting, canyoning, kajaki etc.
  • Tereny chronione doskonale nadają się do spacerów i obserwacji zwierząt.
  • Świetnym pomysłem jest jazda konno.
  • Nadmorskie kurorty zachęcają do uprawiania wszelakich sportów wodnych, zwłaszcza windsurfingu. Wody oblewające wysepki Morza Karaibskiego są także doskonałym miejscem do nurkowania.
  • Popularnością cieszy się także 4x4.
 • Informacje praktyczne


 • Waluty – lempira. 1 lempira = 100 centavos.
  Język – hiszpański.
  Wiza –pobyt bezwizowy obowiązuje Polaków przy pobycie turystycznym, krótszym niż 90 dni oraz przy przejeździe tranzytowym. Paszport powinien być ważny jeszcze przez co najmniej trzy miesiące od planowanej daty powrotu. Przy wjeździe trzeba okazać bilet powrotny lub bilet, który potwierdzi dalszą podróż.
  Turysta musi wykazać się środkami finansowymi na każdy dzień pobytu – minimalna kwota to 25 USD.
  Przy wjeździe pobierana jest oplata lotniskowa – 30 USD.
  Nie ma obowiązkowych ubezpieczeń.
  Polskie prawo jazdy nie jest respektowane – na granicy należy poprosić o stosowny dokument – zaświadczenie uprawniające do prowadzenia samochodu. Uwaga! Takie zaświadczenie wydawane jest na podstawie międzynarodowego prawa jazdy. Samochód można wynająć jedynie posiadając kartę kredytową.
  Elektryczność 110 V.
  Różnica czasu to minus 6 godzin.

Tegucigalpa - prognoza pogody, Honduras

-21600000
Aktualne warunki

Wtorek
7 kwietnia
Częściowe zachmurzenie
32°C
Częściowe zachmurzenie
opady:brak
zachmurzenie:25%
wilgotność:28%
widoczność:10 km
ciśnienie:1016 hPa
wiatr:50° 15 km/h
Wtorek
7 kwietnia
Częściowe zachmurzenie
min: 19°C    max: 33°C
Częściowe zachmurzenie
opady:brak
wiatr:87°  9 km/h
wsch. słońca:05:40
zach. słońca:18:02
Środa
8 kwietnia
Częściowe zachmurzenie
min: 18°C    max: 32°C
Częściowe zachmurzenie
opady:brak
wiatr:84°  10 km/h
wsch. słońca:05:39
zach. słońca:18:02
Czwartek
9 kwietnia
Częściowe zachmurzenie
min: 18°C    max: 32°C
Częściowe zachmurzenie
opady:brak
wiatr:86°  10 km/h
wsch. słońca:05:39
zach. słońca:18:02
Piątek
10 kwietnia
Częściowe zachmurzenie
min: 20°C    max: 33°C
Częściowe zachmurzenie
opady:brak
wiatr:63°  8 km/h
wsch. słońca:05:38
zach. słońca:18:02
Sobota
11 kwietnia
Częściowe zachmurzenie
min: 19°C    max: 34°C
Częściowe zachmurzenie
opady:brak
wiatr:200°  5 km/h
wsch. słońca:05:38
zach. słońca:18:02

Tegucigalpa - klimat w Hondurasie

Honduras - kiedy na wakacje?
 • Wysoki sezon w Hondurasie trwa od grudnia do kwietnia oraz od lipca do sierpnia. Niski sezon przypada na okresy maj-czerwiec i październik-listopad.
 • Okresy od lutego do kwietnia i od czerwca do września to najlepszy czas na wyprawy na nurkowanie, snorkeling i plażowanie.
 • Przez cały rok jest słonecznie. Temperatura wody w Morzu Karaibskim przez cały rok utrzymuje się powyżej 25 °C.
Terytorium Hondurasu znajduje się pod wpływem dwóch stref klimatycznych – równikowej gorącej i wilgotnej na północy, podrównikowej wilgotnej na południu. Klimat w kraju jest mocno zróżnicowany, a ma na to wpływ także ukształtowanie powierzchni. Centrum kraju cechują wysokie temperatury i znaczne opady, średnie góry mają nieco łagodniejszy klimat i niższe temperatury, a w wysokich górach jest chłodno z dużą ilością opadów. Przez cały rok na obszarze Hondurasu utrzymują się stosunkowo wysokie temperatury. Na północy kraju średnia temperatura powietrza to 26-28 °C, natomiast w dolinach śródgórskich od 19 °C do 23 °C. Nasłonecznienie w Hondurasie utrzymuje się na podobnym poziomie przez cały rok. Ilość słonecznych godzin w ciągu dnia przez cały czas to ok. 6-7 h. Północ i wschód kraju to rejony o największej ilości opadów. Ich roczna suma waha się tu od 1 800 do 2 500 mm. Na wybrzeżu Morza Karaibskiego opady są większe i wynoszą 2 000-5 000 mm. Najmniej pada w centralnej części kraju – do 1 000 mm rocznie. Najmniejsza liczba dni deszczowych w skali miesiąca przypada na okres od stycznia do maja. Pora sucha trwa od listopada do kwietnia (na ten czas przypada także sezon turystyczny w Hondurasie). Od maja do listopada można mówić o porze deszczowej, kiedy co najmniej 10 dni w miesiącu jest deszczowych. Przez cały rok istnieje zagrożenie malarią (zwłaszcza na obszarach poniżej 1 000 m n.p.m. oraz oddalonych od aglomeracji miejskich). Przy dłuższych pobytach warto zaszczepić się na wściekliznę. Podobnie jak w krajach sąsiednich, także w Hondurasie, komary potrafią być bardzo uciążliwe (ich aktywność wzrasta po zmroku).
Aby zobaczyć wykres proszę zainstalować/uruchomić wtyczkę Adobe Flash.
15,15,16,18,18,18,18,18,18,17,16,16,25,26,28,29,29,27,27,27,27,26,25,24,20.0,20.5,22.0,23.5,23.5,22.5,22.5,22.5,22.5,21.5,20.5,20.0
Aby zobaczyć wykres proszę zainstalować/uruchomić wtyczkę Adobe Flash.
7,5,7,31,142,149,76,83,169,125,35,12,70,65,59,58,67,73,73,73,79,82,79,76
Dni z opadami w ciągu miesiąca
StyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
53217111112141584

Honduras wycieczki: oferty wczasów Honduras

Zdjęcia - Honduras

Honduras zdjęcie 1Honduras zdjęcie 2Honduras zdjęcie 3
Honduras zdjęcie 4Honduras zdjęcie 5Honduras zdjęcie 6
Honduras zdjęcie 7Honduras zdjęcie 8Honduras zdjęcie 9
Honduras zdjęcie 10Honduras zdjęcie 11Honduras zdjęcie 12
Honduras - więcej zdjęć

Hotele Honduras

Brak ofert

Podróże z Grupą TravelOne.pl: wczasy i wycieczki

Egzotyczne podróże w promocyjnych cenach
Egzotyczne podróże w promocyjnych cenach
Coraz bardziej popularnym kierunkiem na wakacje są bardzo egzotyczne kraje, przyciągające wspaniałymi krajobrazami, charakterystyczną roślinnością oraz orientalną kulturą. Turyści najczęściej decydują się na spędzenie wakacji w niepowtarzalnej Tajlandii, która słynie z orientalnych zabytków i wspaniałych świątyń czy w znanej z niezwykłej przyrody Kenii. Znajdziemy tam wiele wspaniałych rezerwatów i parków narodowych. Godne polecenia są także Emiraty Arabskie, Malediwy czy Karaiby. Zaplanuj wymarzoną, egzotyczną podróż z serwisem turystycznym TravelOne.pl
 
Cesarskie Miasta czy Magiczne Południe - wybierz wycieczkę objazdową po Maroko >>
Zachwycające plaże i klify Algarve - rezerwuj na Portugalia.com.pl >>
Odkryj skarby kultury chińskiej - sprawdź wycieczki objazdowe do Chin >>
logo_TravelOnelogo_VillaOnelogo_SkiOnelogo_SkyOnelogo_HotelOnelogo_CarsOne